OPIS SLOVENSKE ZASTAVE:
Zastava Republike Slovenije je simbol države in njenih vrednot ter se uporablja kot uradna zastava v vseh državnih in uradnih priložnostih. Slovenska zastava je sestavljena iz treh vodoravnih pasov – belo-modro-rdeče. Beli pas na slovenski zastavi predstavlja čistost, neokrnjeno naravo in mir, modri pas simbolizira nebo, reke in morje, rdeči pas pa predstavlja pogum, ljubezen do domovine ter energijo ljudi.
V zgornjem levem kotu slovenske zastave se nahaja grb Slovenije, ki ima obliko ščita in je prav tako uradni simbol države. V sredini ščita na modri podlagi je lik Triglava v beli barvi, pod njim pa sta dve valoviti modri črti, ki ponazarjata Jadransko morje in reke. Nad njim so v obliki navzdol obrnjenega trikotnika razporejene tri zlate šesterokrake zvezde iz grba Celjskih grofov. Ščit je ob stranicah rdeče obrobljen.
Zastava Slovenije je ponosno dvignjena v mnogih javnih in zasebnih prostorih ter se uporablja za izražanje pripadnosti in spoštovanja do države.
OPIS SLOVENSKE ZASTAVE za na avto 45CM*30CM:
KDAJ IZOBESIMO ZASTAVO?
Zastavo lahko občasno izobesimo na javnih, državnih ali zasebnih objektih ter na drugih primernih krajih ob različnih uradnih dogodkih, mednarodnih srečanjih, praznovanjih lokalnih skupnosti in drugih pomembnih javnih shodih. Ob teh priložnostih se zastava uporablja v skladu s pravili in običaji ter ne sme biti v nasprotju z zakonodajo. Ob žalovanju se zastava spusti na pol droga.
Stalno pa se zastava izobesi na poslopjih, kjer se nahajajo sedeži predsednika republike, državnega zbora, državnega sveta in vlade. Prav tako se zastava stalno izobeša na mejnih prehodih, diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije v tujini, vzgojno-izobraževalnih zavodih ter na ladjah in drugih plovilih. Poleg tega lahko zastavo stalno izobesimo tudi za označevanje poslopij, kjer so sedeži ministrstev ali drugih državnih in lokalnih organov.
Poleg javnih mest, je dovoljeno tudi izobešanje zastave doma, če želimo izkazati svojo pripadnost in spoštovanje do države.
KAKO IZOBESIMO ZASTAVO?
Razmerje med širino in dolžino slovenske zastave je 1:2, kar je določeno z zakonom.
Če je zastava izobešena na drogu:
- morajo biti barve zastave razporejene od zgoraj navzdol po temle vrstnem redu: bela, modra, rdeča ter
- grb mora biti, gledano od spredaj, na levi strani zastave v levem zgornjem delu.
KODEKS ROKOVANJA S SLOVENSKO ZASTAVO:
- Zastave ne smemo nikoli pohoditi!
- Zastava se nikoli ne sme dotakniti tal. Nikoli, tudi med pripenjanjem na drog ne.
- Umazano in raztrgano zastavo je prepovedano izobešati ali imeti izobešeno.
- Zastave ne smemo nikoli onečastiti z dodajanjem ali risanjem oznak, insignij, črk, besed, številk, figur ali risb nanjo.
- Zastave ne smemo uporabljati kot oblačilo, posteljnino ali prt. V nobenem primeru je ne smemo uporabljati kot pregrinjalo govornikove mize, pulta, platform ali ostalih okrasnih dodatkov. Izjema je pokrita krsta.
- Podobe zastave se ne sme tiskati na embalažo, ki jo po uporabi zavržemo: škatle, robčki itd.
- Oblačila v podobi zastav, transparenti, elektronski zasloni itd. ne sodijo v kategorijo pravih zastav, ampak gre za upodobitve zastave.
- Zastave ne smemo nikoli pripeti na pokrov motorja, streho in bok avta, vlaka ali plovila.
- Značke oziroma priponke v obliki zastav se nosijo na levem zavihku suknjiča – v bližini srca.
- Zastava na drogu za notranjo uporabo naj bo od tal oddaljena najmanj 25 centimetrov. Priporočena dolžina zastave na velikem drogu za zunanjo uporabo, ki stoji na tleh, je ¼ višine droga.
Povzeto iz strani izobesi-zastavo.si.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.